Predaj Vašej nehnuteľnosti

Ako postupujeme

V prípade, ak máte záujem predávať Vašu nehnuteľnosť prostredníctvom našej realitnej kancelárie, neváhajte nás kontaktovať. Vyplňte nasledujúci formulár. Náš maklér Vás bude do 24 hodín kontaktovať, pričom si s Vami dohodne osobnú obhliadku Vašej nehnuteľnosti spojenú s bezplatnou konzultáciou. Náš realitný maklér vytvorí kompletnú fotodokumentáciu Vašej nehnuteľnosti. Následne zozbiera všetky potrebné údaje o Vašej nehnuteľnosti a pomôže, v spolupráci s tímom našich realitných profesionálov, v určení reálnej ceny Vašej nehnuteľnosti.

Stanovenie ceny nehnuteľnosti

Správne stanovenie ceny nehnuteľnosti môže byť niekedy zložitejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Je niekoľko možností, ako nastaviť cenu predávanej nehnuteľnosti. V prípade, že Vám predaj nesúri, je možné cenu nehnuteľnosti nastaviť mierne vyššiu, ako je cena trhová. Tu je však nutné počítať s možnosťou, že nám zaberie viac času, než nájdeme toho správneho klienta, ktorí je ochotný za Vašu nehnuteľnosť zaplatiť požadovanú sumu. V prípade, že potrebujete z akýchkoľvek dôvodov predať Vašu nehnuteľnosť čo najskôr, môžeme cenu Vašej nehnuteľnosti nastaviť na cenu trhovú, resp. cenu mierne nižšiu ako je cena trhová.

Konečná výška ceny Vašej nehnuteľnosti je v každom prípade len a len na predávajúcom. Makléri našej realitnej kancelárie nevytvárajú ohľadne stanovenia ceny nehnuteľnosti žiadny nátlak na predávajúceho. Je však nutné, si uvedomiť, že takmer každý z nás si často váži svoj byt, dom, či inú nehnuteľnosť na cenu vyššiu ako je cena trhová. To môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Každý z nás má k danej nehnuteľnosti vytvorené určité puto. Či už sú to spomienky z detstva, nákladná rekonštrukcia, ktorú sme robili pre dvanástimi rokmi, alebo vysoká hypotéka, ktorú sme si museli zobrať na predraženú nehnuteľnosť, ktorej cenu neúmerne zdvihla realitná bublina z pred roku 2008. V každom prípade, položme si základnú otázku... Chcem nehnuteľnosť predať, alebo predávať?

Čím viac realitných kancelárií bude moju nehnuteľnosť ponúkať, tým väčšiu šancu mám, že ju predám. Pravda, alebo mýtus?

To, do koľkých realitných kancelárií zveríme predaj našej nehnuteľnosti je čisto na každom z nás. Je nutné si však zvoliť určitú optimálnu mieru, pretože nie je jedno koľko rôznych inzerátov s vašou nehnuteľnosťou kupujúci nájde. Čo myslíte, je lepšie, keď je Vaša nehnuteľnosť ponúkaná v deviatich realitných kanceláriách na jednej inzertnej webstránke, navyše každá s rôznou cenou, alebo je lepšie keď potenciálny záujemca nájde dva až tri inzeráty, v ktorých má každá z realitných kancelárií nastavenú rovnakú cenu? Samozrejme, že druhá možnosť je pre väčšinu z nás prijateľnejšia.

Pri zvažovaní predaja Vašej nehnuteľnosti, si preto dobre rozmyslite, koľko realitných kancelárií oslovíte, resp. s koľkými začnete spolupracovať. Vždy je to len Vaša voľba, tak sa nenechajte prehovárať. Slušný maklér na Vaše zdvorilé odmietnutie zdvorilo poďakuje a Váš kontakt sa týmto končí.

Budem si predávať svoju nehnuteľnosť sám.

Skutočnosť, že sa rozhodneme predávať svoju nehnuteľnosť len po vlastnej línii, je výlučne len na každom z nás. Naše slobodné rozhodnutie nemôže nikto spochybňovať. Je však dobré zobrať si kúsok papiera a vypísať si výhody a nevýhody predaja nehnuteľnosti na vlastnú päsť. Vypíšme si preto, pre jednoduchosť do tabuľky, porovnanie výhod a nevýhod predaja nehnuteľností, ľudovo povedané, na vlastnú päsť.

   Predaj nehnuteľnosti na vlastnú päsť

   Výhody

   Nevýhody

 • relatívna úspora peňazí
 • riziko realitného podvodu
 • strata času, ktorý strávime na príslušných úradoch. Namiesto toho ho môžeme stráviť s vlastnou rodinou.
 • náklady a možné problémy, ktoré si na začiatku neuvedomujeme

   Predaj nehnuteľnosti prostredníctvom realitnej spoločnosti Bývanie snov

   Výhody

   Nevýhody

 • bezpečnosť (právny servis v cene)
 • intenzívna reklama na mnohých spoplatnených realitných portáloch + v prípade záujmu umiestnenie reklamného pútača na Vašu nehnuteľnosť
 • osobný prístup, priebežné kontaktovanie, maklér si dopredu preverí, koho do   Vašej nehnuteľnosti pustí na obhliadku
 • kompletné vypracovanie zmlúv, ktoré  Vám budú vopred zaslané mailom na korekciu
 • poplatky za vklady do príslušného  katastra nehnuteľností
 • maklér všetko vybaví za Vás, takže Vám ušetrí čas aj peniaze.
 • provízia, ktorá je tŕňom v oku mnohých predávajúcich. Mnohí si však neuvedomujú,  že z provízie je  platená kompletná reklama nehnuteľnosti, inzerovanie na platených realitných portáloch, reklamné pútače, čas makléra, prevádzka realitnej kancelárie, poplatky  za vklad vlastníckeho práva, resp. záložného práva do príslušného katastra nehnuteľností, právny servis, daňové poradenstvo a tak ďalej...

 

Mnoho ľudí sa domnieva, že predajom nehnuteľnosti na vlastnú päsť ušetria nemalé finančné prostriedky. Z horeuvedenej tabuľky však vyplýva, že predávať nehnuteľnosť na vlastnú päsť sa nemusí vždy oplatiť.

Predám, alebo prenajmem...

V realitnej praxi sa z času na čas stretávame s prípadom, keď majiteľ ponúka svoju nehnuteľnosť (zväčša byt) na „predaj, alebo prenájom“. Naše skúsenosti ukazujú, že toto riešenie býva väčšinou nešťastné. A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Prvým je skutočnosť, že nájsť nájomníka bytu býva často jednoduchšie, ako nájsť kupujúceho. V takomto prípade môže dôjsť k nedorozumeniu pri prípadných obhliadkach záujemcov o kúpu nehnuteľnosti. Prirodzene nikomu z nás nie je príjemné, ak sa po našom, aj keď len prenajatom, byte premávajú rôzne návštevy, ktoré naviac majú potencionálny záujem o kúpu nášho dočasného domova. V týchto prípadoch býva samozrejme nájomník prítomný pri obhliadkach a veľmi ochotne poukáže na všetky nedostatky nehnuteľnosti, hlučnejších susedov, či miestnu samoobsluhu, ktorá sa nachádza „až“ päť minút chôdze od bytového domu. Nehovoriac o tom, že nie každý nájomník bude ochotný, niekedy aj viackrát za týždeň, pripraviť nehnuteľnosť na obhliadku.

Z uvedených dôvodov je vhodné zhodnotiť všetky klady aj zápory predávania prenajatého bytu a urobiť definitívne rozhodnutie. Tak ako, chcete vašu nehnuteľnosť predať, alebo prenajímať?

.