Kúpa nehnuteľnosti

Kúpa nehnuteľnosti je pre väčšinu z nás udalosť, ktorá zásadným spôsobom ovplyvní kvalitu nášho života na niekoľko rokov. V mnohých prípadoch ide o celoživotnú investíciu. Preto je nevyhnutné venovať samotnému procesu kúpy nehnuteľnosti zvýšenú pozornosť. Ak potrebujete s kúpou nehnuteľnosti poradiť, alebo máte konkrétne predstavy o Vašej budúcom domove, ktorý hľadáte. Vyplňte nasledujúci formulár.

Správne načasovanie

Správne načasovanie kúpy nehnuteľnosti je pre každého z nás individuálne. Niektorí z nás sa potrebujú osamostatniť od rodičov, niektorým sa práve narodilo dieťa a jednoizbový byt im začína byť primalý. Ďalší si chcú splniť svoj sen o bývaní v rodinnom dome na vidieku, alebo im je po osamostatnení sa svojich ratolestí štvorizbový byt zbytočne veľký. Nielen tieto prípady môžu byť dôvodom začať rozmýšľať nad kúpou nehnuteľnosti.

Ďalším argumentom pre uvažovanie o kúpe nehnuteľnosti môže byť aktuálna situácia na realitnom trhu. Po spľasnutí realitnej bubliny, ktorej predchádzala svetová hospodárska kríza, ktorá sa naplno prejavila v roku 2008, je v súčasnosti trh s nehnuteľnosťami stabilný. Ceny sú priaznivé a odborníci očakávajú v oblasti realít pozvoľný rast, ktorý bude sprevádzať postupné zotavovanie ekonomík jednotlivých krajín.

Európska centrálna banka, v snahe posilniť ekonomický rast v Európe, pred určitým časom znížila kľúčovú úrokovú sadzbu na historické minimum. Tento trend nasledovali aj bankové ústavy Slovenskej republiky, ktoré následne znížili hypotekárne úrokové sadzby na veľmi priaznivé hodnoty. Pre človeka, ktorý vie banke vydokladovať svoj príjem tak nie je problém získať hypotéku s výhodnou úrokovou sadzbou.

V podpore mladých ľudí takisto pokračuje aj štát, keď ponúka mladým ľuďom do 35 rokov po splnení stanovených podmienok zníženie úrokovej sadzby o 2 % p.a. na 5 rokov, k čomu sa ešte pridá banka znížením úrokovej sadzby o ďalšie 1 % p.a.. V praxi tak často nie je problém získať úrokovú sadzbu ja pod 0,5 % p.a.. Je teda na mieste pouvažovať nad tým, či nie je práve teraz vhodný čas na investovanie do kúpy nehnuteľnosti.

Financovanie

Jedným z najdôležitejších parametrov pri kúpe nehnuteľnosti je financovanie. V prípade, že sme sa rozhodli pre kúpu nehnuteľnosti, je ideálne pripraviť si financovanie nehnuteľnosti vopred. V praxi sa často stretávame s prípadmi, keď človek hľadajúci nové bývanie snov absolvuje desiatky obhliadok nehnuteľností. Po rozhodnutí sa pre kúpu vybranej nehnuteľnosti zväčša nasleduje návšteva bankových ústavov, kde záujemca s prekvapením zisťuje, že z rôznych príčin nespĺňa kritériá banky pre poskytnutie požadovanej výšky úveru. Po zistení tejto skutočnosti často nasleduje obrovské sklamanie záujemcov. Človek zistí, že plytval časom nielen svojím ale aj časom vlastníkov nehnuteľností, či realitného makléra.

Pred začatím hľadania konkrétnej nehnuteľnosti je preto vhodné zistiť si svoje finančné možnosti. V prípade, že ste sa rozhodli využiť na financovanie nehnuteľnosti služby niektorého finančného ústavu, prípadne kombináciu nasporených prostriedkov a hypotéky, banky ponúkajú možnosť vystavenia takzvaného hypotekárneho certifikátu, alebo hypotekárneho prísľubu. Ide o predbežný prísľub bankového ústavu, že za daných podmienok poskytnú žiadateľovi deklarovaný obnos finančných prostriedkov na kúpu tuzemskej nehnuteľnosti. S takýmto certifikátom (prísľubom) potom môžete oveľa sebavedomejšie spolupracovať s realitnými spoločnosťami a vlastníkmi nehnuteľností o ktoré máte záujem. Skutočnosť, že máte vopred zaistené financovanie kúpy nehnuteľnosti, vám takisto zabezpečí silnejšiu pozíciu pri vyjednávaní podmienok kúpy nehnuteľnosti už na prvej obhliadke.

Je nutné si uvedomiť, že vopred pripravené financovanie nehnuteľnosti Vám môže ušetriť nielen váš drahocenný čas, ale je nemalé finančné prostriedky.

V prípade záujmu o sprostredkovanie financovania Vašej novej nehnuteľnosti Vám spoločnosť Bývanie snov zabezpečí hypotekárneho poradcu, ktorý Vám pomôže s financovaním vášho Bývania snov.

.